Na zaproszenie burmistrza Ambroziaka, w obradach środowej sesji Rady Miejskiej uczestniczyli nadkomisarz Zbigniew Gruszczyński (zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Kutnie) i komisarz Rafał Towalski (komendant Komisariatu Policji w Żychlinie).
Zaproszeni komendanci policji przedstawili radnym informację na tematy bieżące związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Zaproszenie jest m.in. widocznym pokłosiem zmian w działaniach prewencyjnych policji. Od początku obecnego roku, na terenie naszej gminy odnotowujemy wzmożoną aktywność patroli z wydziału ruchu drogowego. Bardzo często odbywają się kontrole prowadzone przez „drogówkę” z Kutna oraz policję autostradową.
Zarówno burmistrzowi jak i radnym, przedstawiane były przez mieszkańców obawy, że Żychlin został w jakiś wyjątkowy sposób uprzywilejowany częstymi kontrolami, a policjanci są bardzo restrykcyjni nawet wobec osób starszych przechodzących przez jezdnię w niedozwolonych miejscach.
Po wprowadzeniu w tematykę spotkania przez burmistrza Ambroziaka, komendant Gruszczyński przedstawił informację dotyczącą sedna problemu. Z uwagi na wiele niepojących zjawisk w ruchu drogowym (głównie z powodu zdarzeń, których sprawcami byli nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego) od początku tego roku w Polsce wzrosła liczba kontroli i badań kierowców na stan trzeźwości. W chwili obecnej, przy każdym zatrzymaniu, kierujący powinien zostać sprawdzony na trzeźwość. Zwiększono liczbę etatów policyjnych w patrolach drogowych. Liczba kontroli w ciągu pierwszego kwartału bieżącego roku w stosunku do I kwartału 2013 roku wzrosła o ponad 42 procent.
Komendant Gruszczyński przedstawił statystyki związane bezpieczeństwem w ruchu drogowym na terenie powiatu, z liczbą zdarzeń w których ucierpieli piesi, z liczbą złapanych nietrzeźwych kierowców. Celem działań prewencyjnych policji jest stworzenie sytuacji zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników dróg i wpojenia kierowcom, że w każdej chwili mogą zostać skontrolowani na drodze.
Fragment informacji ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych:
Chodzi o stworzenie sytuacji, w której ktoś, kto kieruje pojazdem po spożyciu alkoholu, ma w tyle głowy przekonanie, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż zostanie skontrolowany na drodze – Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Spraw Wewnętrznych (…) Wzmożona w 2014 roku walka z pijanymi kierowcami to m.in. pokłosie tragedii w Kamieniu Pomorskim. Przypomnijmy, że do tragicznych wydarzeń doszło w Nowy Rok. 26-letni Mateusz S., będący pod wpływem alkoholu i środków odurzających, wjechał autem w grupę ludzi idących chodnikiem. Na miejscu zginęło pięcioro dorosłych, jedno z trójki ciężko rannych dzieci zmarło po przewiezieniu do szpitala. Wśród ofiar był policjant, jego żona i ich dziecko. Odpowiedzią na tragiczne wydarzenia były zapewnienia ministra Bartłomieja Sienkiewicza o zwiększeniu liczby kontroli stanu trzeźwości prowadzących pojazdy. (źródło: https://www.msw.gov.pl/pl/aktualnosci/11953,Walka-MSW-z-pijanymi-kierowcami-przynosi-efekty.html)
Radni zwrócili się do obecnych komendantów o zwiększenie uwagi służb mundurowych na zachowania kierujących w okolicach przejść dla pieszych i w obrębie newralgicznych skrzyżowań w mieście oraz na walkę z piratami drogowymi, którzy urządzają sobie wyścigi ulicami miasta. Przytoczono informacje o ostatnich zdarzeniach, gdy nieodpowiedzialne zachowanie kierującego doprowadziło do potrącenia dziecka.
Burmistrz przedstawił informację o możliwościach technicznych związanych z wprowadzaniem dodatkowych przejść dla pieszych i zmianami w organizacji ruchu w zakresie zmian pierwszeństwa,
co może wymusić ograniczenie prędkości przez kierujących. Wobec zgłoszonych przez radnych i burmistrza uwag i wniosków komendant Gruszczyński obiecał, że uczuli funkcjonariuszy na zgłoszone problemy.
Podsumowując dyskusję burmistrz stwierdził, że zwiększona obecność patroli policyjnych na terenie miasta i gminy jest konieczna, ponieważ będzie to „straszak” działający na wyobraźnię kierowców, szczególnie tych, którzy czują się na drodze tak, jakby byli zupełnie sami. Można często zaobserwować jak przebiega ruch gdy w mieście poruszają się oznakowane patrole.
Samorządowcy zwrócili się do obecnych komendantów o wsłuchanie się w przedstawione opinie mieszkańców, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa przy przejściach dla pieszych i okolicach szkół. Wyrazili też nadzieję, że funkcjonariusze z większym zrozumieniem i empatią będą traktować pieszych, którzy nie stwarzają wyjątkowego zagrożenia w ruchu drogowym.
Na koniec tej części obrad sesji rady burmistrz poinformował o planowanej na dzień 30 maja debacie nt. bezpieczeństwa organizowanej przez Komendanta Policji Powiatowej w Kutnie mł. inspektora Jana Kuropatwę. Jest to kontynuacja działań prewencyjnych policji. Tematem debaty będą zagrożenia przestępczością wobec osób starszych. Podczas debaty poruszane mają być wszystkie trapiące mieszkańców problemy. Spotkanie odbędzie się w Żychlińskim Domu Kultury.