W piątkowe przedpołudnie 30 maja 2014r., w Żychlińskim Domu Kultury, odbyła się debata społeczna „Przestępczość wobec osób starszych”, którą zorganizowali wspólnie: Burmistrz Gminy Żychlin, pan Grzegorz Ambroziak i Komendant Komisariatu Policji w Żychlinie, komisarz Rafał Towalski. Gościem debaty był Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kutnie nadkomisarz Zbigniew Gruszczyński
Bezpieczeństwo osób starszych w ostatnich czasach, stało się tematem szczególnie ważnym. Często słyszy się choćby o metodzie „na wnuczka”, która cieszy się popularnością wśród grup przestępczych na terenie Polski, ale również w innych Krajach Unii Europejskiej min. Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Anglii (na terenie naszego miasta odnotowano 2 przypadki takiego aktu).
Oprócz tej formy wyłudzenia, prelegenci przedstawili również inne sposoby działania przez oszustów, takie jak: metoda „na pomoc społeczną”, metoda „na urzędnika”, metoda „na robotnika”, metoda „na rurę”, metoda „na zepsuty samochód” itp.
Pamiętajmy:
Sprawcy dokonują przestępstw na osobach starszych działając w różny sposób, zazwyczaj wykorzystując ich zaufanie i „dobre serce”.
Dlatego ważne jest, jak wyliczali prowadzący debatę, aby:
1. Nie przechowywać w mieszkaniu dużych ilości gotówki i kosztowności, a jeśli ma się je w domu schować w miejscu trudno dostępnym.
2. Mieć przy telefonie listę z użytecznymi numerami, np.. do rodziny, komendy policji, urzędu, lekarza rodzinnego.
3. Będąc w domu zawsze zamykać drzwi wejściowe na zamki.
4. Nie zostawiać otwartych drzwi do mieszkania nawet, gdy wychodzi się na chwilę, np. do piwnicy, czy wyrzucić śmieci.
5. Nie zapraszać do domu osób przypadkowo poznanych.
6. Zanim otworzymy drzwi sprawdzać przez wizjer lub okno, kto stoi pod drzwiami.
7. Nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członka rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.
8. Nie dawać żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisywać z nimi żadnych umów; nigdy nie podpisuj umów, co, do których nie ma pewności, że są prawdziwe.
9. Nie wpuszczać obcych do mieszkania, osoby „urzędowe”, pracownicy gazowni, elektrowni, spółdzielni zawsze ogłaszają wcześniej swoją wizytę. Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów i rencistów w domach. Jeśli musisz kogoś wpuścić nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu.
10. Nie wychodzić z domu po zmroku, a jeśli musisz wyjść to zapewnij sobie towarzystwo drugiej osoby lub przewóz samochodem.
11. Unikać terenów wokół dworców, barów, chodź drogą oświetloną.
12. Nie nosić przy sobie zbędnych dokumentów, kosztowności.
13. W autobusach, na rynku siatkę, torebkę trzymać zawsze przed sobą.
Na debacie poruszono również kwestię bezpieczeństwa osób starszych na drodze.
Uczestnicy debaty, tj. mieszkańcy poruszyli wiele istotnych kwestii m.in. „wyłudzenia pieniędzy” od emerytów przy sprzedaży np. garnków, pościeli; oszustwa przy transakcjach kupna na raty, bezpieczeństwa na drodze – wyrwy w nawierzchniach dróg powiatowych, ograniczona widoczność na skrzyżowaniach przez zarośnięte rowy, możliwości budowy ścieżek rowerowych, przekraczanie prędkości przez kierujących na ul. Narutowicza i nieustąpienia pierwszeństwa pieszych na oznakowanych przejściach (szczególnie na ul. Traugutta). Złożyli również wniosek o przeprowadzenie znakowania rowerów w Żychlinie, podobnie jak czynione jest to w Komendzie Policji w Kutnie.
Prezentację przeprowadził kom. Rafał Towalski. Następnie nadkom. Zbigniew Gruszczyński oraz Burmistrz Grzegorz Ambroziak udzielali odpowiedzi na pytania i omawiali poruszane zagadnienia.
Wszystkim obecnym, jak i prowadzącym debatę, serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu.