W poniedziałek 16 czerwca w godzinach popołudniowych rozpoczęły się prace renowacyjne nad pomnikiem Marii Kozielskiej, który mieszkańcy naszego miasteczka potocznie nazywają „Aniołkiem” . Wszystko to zasługa dobroczyńców i wolontariuszy, którzy swą ofiarnością i postawą wsparli kwestę na naszym cmentarzu 1 listopada ubiegłego roku!
Prace konserwatorskie i zabezpieczające przy pomniku nagrobnym zostały podzielone na etapy, wg których będą realizowane. Są to:
1. Wykonanie fotograficznej i opisowej dokumentacji prac
2. Wymian korodującego bolca łączącego górny element krzyża i skrzydeł anioła z resztą rzeźby. Zastosowanie łącznika z włókna szklanego
3. Wzmocnienie kamienia w miejscach najbardziej zdegradowanych strukturalnie specjalnym preparatem.
4. Oczyszczenie elementów obiektu metodą niskociśnieniowego czyszczenia strumieniowego kruszywem o gradacji odpowiednio dobranej do rodzaju powierzchni.
5. Wykonanie dezynfekcji mikrobiologicznej.
6. Uzupełnienie ubytków formy kitami na bazie specjalistycznych zapraw.
7. Uczytelnienie liter inskrypcji.
8. Wyprostowanie i naprawa kamiennych słupków ogrodzenie oraz oczyszczenie i pomalowanie łańcuchów.
9.Zabezpieczenie hydrofobowe powierzchni.
Prace wykonują specjaliści konserwacji rzeźby kamiennej i elementów architektonicznych: pan Marek Koss i pan Tomasz Kozłowski. Mają oni duże doświadczenie w renowacji zabytkowych nagrobków (m.in. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie). Na naszym cmentarzu również można zobaczyć ukończoną przed rokiem ich pracę konserwatorską – jest to grobowiec z piaskowca Rodziny Cichalewskich znajdujący się przy Kaplicy w centrum nekropolii.
Prace trwają pod pilnym okiem Konserwatora Dzieł Sztuki pani Grażyny Szczypki-Kozłowskiej.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz instytucjom i osobom zaangażowanym w kwestę. Dzięki Wam możemy uratować ten piękny pomnik zatrzymując postępujący proces degradacji. Dziękujemy panu Grzegorzowi Ambroziakowi za zasponsorowanie noclegów ze śniadaniami „Pod Wierzbą” dla ekipy konserwatorskiej. Poprawiło to znacznie komfort pracy oraz przyspieszyło czas zakończenia pierwszego ich etapu. Obniżyło również koszty związane z dojazdem.
M.Jakubowska