Zadając pytanie: jaki związek z Marynarką Wojenną RP ma nasz Żychlin, zdecydowana większość na pewno odpowiedziała by, że żaden. Nic bardziej mylnego. Otóż okazuje się, że w naszym mieście odnalazły się unikatowe fotografie pierwszego polskiego oficera, który 3 listopada 1918 r. w Krakowie, przejął po zaborze austrowęgierskim pływający tabor Weichselflottille. Były to pierwsze dni budowy zrębów Marynarki Wojennej w odradzającej się Rzeczypospolitej.
Zdjęcia kapitana Władysława Nawrockiego – bo tak nazywał się owy oficer – odnalazły się w zbiorach Pani Urszuli Weber Król – prezes Stowarzyszenia „Blisko Dziecka” w Żychlinie.
Po wstępnych negocjacjach ustalono termin przekazania zdjęć na 14 września 2014 roku na godz. 13.00.
Do Żychlina na uroczyste przekazanie zdjęć przybyli:
– kontradmirał Marian Ambroziak– zastępca szefa Inspektoratu Marynarki Wojennej, który reprezentował Inspektora Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych Pana Wiceadmirała Ryszarda Demczuka. Pan Wiceadmirał z ramienia Ministra Obrony Narodowej objął patronatem honorowym naszą uroczystość,
– komandor Marek Padjas wiceprezes Stowarzyszenia Ligi Morskiej i Rzecznej reprezentujący prezesa LMiR, dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż. w. dr inż. Andrzeja Królikowskiego, który również patronował uroczystości przekazania zdjęć,
– Pani Agnieszka Nawrocka – wnuczka kapitana Władysława Nawrockiego,
– przedstawiciele organu przejmującego unikatowe fotografie tj. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni z dyrektorem Tomaszem Miegoniem na czele
– Honorowy Obywatela miasta Żychlina Pan Ludwik Zalewski
– Przedstawiciele Wojska Polskiego i Służb Mundurowych
– Dyrektorzy i przedstawiciele Instytucji Kulturalnych i Oświatowych
– Członkowie Stowarzyszeń i Historycznych Grup Rekonstrukcyjnych
– Żychlińska młodzież wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście.
Po oficjalnym powitaniu przez Burmistrza Gminy Żychlin Pana Grzegorza Ambroziaka głos zabrali przedstawiciele Wojska Polskiego, Ligi Morskiej i Rzecznej i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Następnie Grupa Teatralna METAFORA pod kierunkiem Pani Katarzyny Brzozowskiej-Zajączkowskiej, przybliżyła zebranym postać kapitana Władysława Nawrockiego, a pani Kornelia Major – Prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Genealogicznego „Świętogen” przedstawiła rodowód „naszego bohatera”.
Około godz. 14.15 nastąpiło uroczyste przekazanie zdjęć i podpisanie stosownych dokumentów przez panią Urszulę Weber-Król i pana Tomasz Miegonia .
Moment ten uświetniły swą obecnością Poczty Sztandarowe Urzędu Gminy Żychlin, Bractwa Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu , Zespołu Szkół w Żychlinie i Liceum Ogólnokształcącego im Adama Mickiewicza 1 w Żychlinie.
Wprowadzeniu Pocztów Sztandarowych akompaniował Pan Witold Figurski pracownik Żychlińskiego Domu Kultury, a sygnały Wojska Polskiego i sygnał „Słuchajcie wszyscy” odegrał trębacz, marynarz Rafał Sobczak z okrętu muzeum ORP Błyskawica.
Po uroczystym przekazaniu fotografii odbył się cykl prelekcji i prezentacji poświęcony historii Flotylli Wiślanych.
Na zakończenie oficjalnej części, głos zabrała Pani Agnieszka Nawrocka – wnuczka kapitana Nawrockiego, która w imieniu swojego ojca i własnym, podziękowała za tę piękną i doniosłą uroczystość.
Zwieńczeniem wydarzenia jakim było przekazanie do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni unikatowych fotografii kpt. Władysława Nawrockiego, był występ solistów młodzieżowego chóru ALLEGRO z Gimnazjum im. A. Mickiewicza i Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Żychlinie pod kierunkiem Pani Agnieszki Wawrzyniak oraz pamiątkowa fotografia.
Uroczystość poprowadziła pani Magdalena Rzeźnicka pełniąca obowiązki dyrektora Żychlińskiego Domu Kultury.
Wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości, a przede wszystkim Pani Urszuli Weber-Król za przekazanie unikatowych fotografii i Panu Henrykowi Olszewskiemu za pasję, która umożliwiła nam niedzielne spotkanie- DZIĘKUJEMY