W ofercie Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, realizującej projekt publiczny Urzędu Gminy w Żychlinie: Zadanie Nr 7 Organizowanie lokalnych imprez – Projekt „Nasza Historia” – jest przeprowadzenie 9 zajęć lekcyjnych na różne tematy związane z historią naszego miasta i gminy, trzy wycieczki i trzy tematyczne gry miejskie.
Realizacja lekcji przebiega według grafiku ustalonego z opiekunami kół historycznych w szkołach, natomiast w sobotę 18 października liczna grupa dzieci i młodzieży brała udział w wycieczce pt. „Żychlin w średniowieczu” oraz w następującej po niej grze miejskiej na ten sam temat. Byli to uczniowie żychlińskich szkół.
Po średniowiecznym Żychlinie zainteresowanych historią oprowadzała prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina Anna Wrzesińska, a bezpieczeństwo uczniom zapewniali i wiedzę sprawdzali członkowie TMHŻ: wiceprezes Tadeusz Kafarski, Jerzy Banasiak, Józef Staszewski i Ryszard Zimny, a także opiekunki kół historycznych: Marlena Lewandowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Małgorzata Urbańska z Zespołu Szkół w Żychlinie.
Wycieczka rozpoczęła się na Placu Wolności, gdzie przed wiekami mieściła się najstarsza osada – Wieś Żychlińska. Uczniowie zobaczyli miejsce, w którym stał najstarszy kościół, ( spalili go Prusacy towarzyszący Krzyżakom podczas wielkiej rajzy w 1331 roku)
i był najstarszy cmentarz. Dowiedzieli się także, dlaczego w 1824 roku musiał być zamknięty oraz kto zasponsorował nowy. Następnie wszyscy przeszli wokół miasta szlakiem murów miejskich, zdobywając przy okazji wiedzę, gdzie były bramy miejskie, gdzie była najstarsza studnia z najlepszą wodą źródlaną i dlaczego bóżnica żydowska była poza murami miasta.
Po trwającej prawie godzinę wycieczce zaczęła się gra miejska. Uczestnicy rozpoznawali archiwalne zdjęcia miasta i życiorysy wybitnych żychlinian, odpowiadali na przygotowane pytania i praktycznie wykazywali swoje umiejętności kupieckie.
Zakończenie odbyło się w miejscu, które również uczestnicy musieli znaleźć samodzielnie: „Kupców w tym miejscu się przygarnie, głodnych pożywi, spragnionych napoi. Karczmą kiedyś to miejsce nazywano, a teraz ma nazwę obcą…”, czyli w barze orientalnym „Hanoi”. Tam dla uczestników jak i opiekunów został przygotowany posiłek oraz rozlosowano nagrody – wielkie torby ze słodyczami.
I miejsce uzyskała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Grabowie, II miejsce drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 i , Zespołu Szkół, a III drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1. Nietypowa lekcja historii została przyjęta z wielkim entuzjazmem, a uczniowie z niecierpliwością oczekują na następną wycieczkę i grę.
Anna Maria Wrzesińska