Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina zakończyło projekt publiczny Urzędu Gminy w Żychlinie: Zadanie Nr 7. Organizowanie lokalnych imprez. Projekt „Nasza Historia”
Projekt „Nasza Historia” promował ideę pogłębiania wiedzy, kształtowania patriotyzmu i szacunku dla historii oraz pracy nad sobą i w zespole. Celem projektu było rozbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży, a poprzez nich i ich rodziców, historią gminy, tym obszarem naszego życia lokalnego dotąd mało znanym i często nie docenianym. Poprzez różnorodność tematyczną i wielostronną realizację projektu chcieliśmy zainspirować jego uczestników do poszukiwania własnych pasji, rozbudzania w sobie kreatywności, wyobraźni i rozwijania umiejętności poznawczych. Założeniem projektu było też wzmocnienie więzi ze społecznością lokalną i rozbudzenie lokalnego patriotyzmu.
Uczestnictwo w naszym projekcie było dobrą alternatywą wobec zagrożeń, które dzieci i młodzież napotykają na swojej drodze każdego dnia, alternatywą do spożywania alkoholu, używania narkotyków czy chuligaństwa.
Podsumowanie Projektu „Nasza Historia” odbyło się w środę 3 grudnia 2014r.
o godz. 16ºº w Żychlińskim Domu Kultury, w sali nr 10. Przybyli na nie uczestnicy projektu – dzieci i młodzież z żychlińskich szkół. Byli szkolni opiekunowie projektu: Marlena Lewandowska z Szkoły Podstawowej nr 2, Edyta Matysiak z Zespołu Szkół nr 1 i Małgorzata Urbańska z Zespołu Szkół. Przybyli również dyrektorzy szkół: Anna Mazurek, Łukasz Antczak, Jacek Dysierowicz i Zbigniew Chrulski. Urząd Gminy Żychlin reprezentowali: Edyta Ledzion i Krzysztof Tomaszewski z Gminnego Centrum Promocji i Informacji.
Na początku, po powitaniu przybyłych przez prezes Annę Wrzesińską, by wprowadzić wszystkich w klimat historii Monika Sylwestrowicz przedstawiła prezentację „Szlakiem dworków szlacheckich” z podkładem muzyki Szopena, który w części tych dworków gościł. Była to wycieczka wirtualna, wskazująca ponadto dalsze kierunki naszej pracy. Następnie Anna Wrzesińska, posługując się prezentacją, omówiła realizację projektu „Nasza Historia”.
W projekcie uczestniczyło 100 uczniów: 17 ze Szkoły Podstawowej nr 1, 22 ze Szkoły Podstawowej nr 2, 15 ze Szkoły Podstawowej w Grabowie, 21 z Gimnazjum i 10 z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 oraz 15 z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Żychlinie. Szkoła Podstawowa w Orątkach w naszym projekcie nie wzięła udziału.
Ze strony Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina w projekt zaangażowanych było 11 członków: Anna Wrzesińska, Magdalena Krupińska – Kotulska, Monika Sylwestrowicz, Ewa Wypych, Jerzy Banasiak, Antoni Furman, Tadeusz Kafarski, Artur Stańczak, Józef Staszewski, Jerzy Werwiński i Ryszard Zimny.
Zostało przeprowadzonych 56 lekcji w 6 szkołach na następujące tematy:
- W średniowiecznym Żychlinie – Anna Wrzesińska
- Historia żychlińskiego przemysłu – Jerzy Banasiak
- Rodowód nazw miejscowych – Ryszard Zimny
- Żychlin w strukturach administracyjnych przez dzieje – Anna Wrzesińska
- Ciekawy życiorys: Jerzy Werwiński – dziecko wojny
- Ciekawy życiorys: Tadeusz Kafarski – racjonalizator techniki
- Szlakiem Pruszaków – Monika Sylwestrowicz
- Szpital polowy w Dobrzelinie – Anna Wrzesińska
- Żychlin a bitwa nad Bzurą – Artur Stańczak
W trakcie zajęć ich uczestniczy dostawali pamiątkowe gadżety: kubki, breloczki, smycze i długopisy z logiem TMHŻ. Otrzymywali też zestawy materiałów informacyjnych, związanych z tematem danych zajęć, min. plany, mapki i opracowania.
Odbyły się trzy wycieczki po Żychlinie i okolicach:
1. „Żychlin w średniowieczu” – wycieczka po najstarszej części Żychlina, przygotowanie i prowadzenie – Anna Wrzesińska
2. „Przemysł w Żychlinie” – wycieczka szlakiem zakładów przemysłowych i warsztatów rzemieślniczych przełomu XIX i XX w., przygotowanie i prowadzenie – Jerzy Banasiak.
3. „Szlakiem dworków szlacheckich” – wycieczka wirtualna, przygotowanie i prowadzenie – Monika Sylwestrowicz.
Podczas wycieczek bezpieczeństwo ich uczestnikom zawsze zapewniało co najmniej pięcioro członków TMHŻ.
Uczestnicy projektu „Nasza Historia” uczestniczyli także w trzech tematycznych grach miejskich:
1. „ Na średniowiecznym targu”, opracowanie i przygotowanie gry – Ryszard Zimny.
2. „Żychlin w średniowieczu”, opracowanie i przygotowanie gry – Anna Wrzesińska.
3. „Przemysł w Żychlinie”, opracowanie i przygotowanie gry – Jerzy Banasiak.
Po grze jej uczestnicy byli zaproszeni do baru orientalnego „Hanoi”, gdzie czekały na nich frytki i coca cola oraz torby ze słodkimi nagrodami.
Podczas zajęć była prowadzona bogata dokumentacja, która posłużyła min. do stworzenia końcowej prezentacji, zaprezentowanej na spotkaniu w Domu Kultury. Prezentację stworzyły Anna Wrzesińska i Magdalena Krupińska – Kotulska.
Ostatnim punktem programu było wręczanie pamiątkowych dyplomów. Dyplomy uczestnictwa dla uczniów i dla szkolnych opiekunów z podziękowaniem za współpracę wręczali: prezes TMHŻ Anna Wrzesińska, kierownik CPiI Edyta Ledzion i wiceprezes TMHŻ Tadeusz Kafarski.
Zaproszeni goście byli pod wrażeniem ogromu pracy, jaki członkowie TMHŻ włożyli w realizację projektu. Dyrektorzy Jacek Dysierowicz i Łukasz Antczak gratulowali pomysłu, wykonania, dziękowali za zainteresowanie dzieci i młodzieży naszą żychlińską historią.
Na koniec spotkania zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie.
Anna Maria Wrzesińska