W środę 22 kwietnia 2015r. na cotygodniowym spotkaniu członków Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina gościli: Krzysztof Kratochwil, Krzysztof Maciejewski i Jan Stańczyk.
Pan Krzysztof Kratochwil, który przyjechał specjalnie do nas z Warszawy, opowiadał o swoim ojcu – Zbigniewie Kratochwilu, który pracował w Żychlinie w latach 1938-1965 i bardzo się przyczynił do wzrostu znaczenia żychlińskich zakładów przemysłowych.
Zbigniew Kratochwil urodził się 6 grudnia 1913r. w Złoczowie pod Lwowem, gdzie jego ojciec był sędzią. We Lwowie ukończył gimnazjum humanistyczne M. Kistryna, a następnie studiował na Politechnice Lwowskiej, na której w 1937r. otrzymał dyplom inżyniera elektryka.
Do Żychlina trafił przypadkiem jesienią 1938 r., ale jak wspomina jego syn Krzysztof, nigdy tego nie żałował. Rozpoczął pracę w Zakładach Elektromechanicznych Rohn-Zieliński od biura technicznego. Fabryka znajdowała się w okresie rozwoju w zakresie budowy maszyn
i transformatorów, co stwarzało ogromne możliwości dla młodego inżyniera. Gdy wybuchła wojna, cześć kadry inżynieryjnej wraz z ważniejszą dokumentacją oraz kontrolną aparaturą elektryczną
i mechaniczną została ewakuowana poprzez Warszawę aż do Kostopola na Wołyń. Tam ładunek został zakopany, a ludzie się rozproszyli. Po zakończeniu wojny obronnej Zbigniew Kratochwil po wojennej tułaczce powrócił do Żychlina i podjął pracę w Zakładach, a także w miejscowym ruchu oporu. Gdy nastąpiły duże aresztowania wśród personelu inżynieryjno-technicznego – przez zieloną granicę uciekł do Generalnej Guberni.
Po wyzwoleniu powrócił ponownie do Żychlina i już od stycznia 1945r. podjął pracę w szczęśliwie niezniszczonej fabryce na stanowisku Głównego Konstruktora. Był zaangażowany w rozbudowę Zakładów, dbał także o kształcenie nowej kadry konstruktorów, uczył prawie 20 lat w Technikum Elektrotechnicznym. Współpracował także z Politechniką Łódzką, gdzie kilkanaście lat prowadził wykłady oraz opiekował się dyplomantami. Opracował również wiele patentów. W 1956r. wydał swoja pierwszą, bardzo nowatorską książkę Technologia produkcji maszyn elektrycznych, która była podręcznikiem dla następnych pokoleń. w 1959r. został mianowany Głównym Inżynierem Zakładów.
W sumie Zbigniew Kratochwil przepracował w Żychlinie 27 lat na bardzo odpowiedzialnych stanowiskach. Opuścił Żychlin pod koniec 1965r., przechodząc do pracy w Komitecie Nauki
i Techniki na stanowisko Głównego Specjalisty, ale nadal utrzymywał z nim więzi. W 1978r. otrzymał tytuł doktora nauk technicznych na Politechnice Poznańskiej. Wydał 6 książek, w tym dwie unikatowe z zakresu technologii maszyn wirujących oraz napisał ponad 150 artykułów.
Pan Krzysztof Kratochwil, w porozumieniu z siostrą, przekazał do zbiorów Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina bardzo wartościowe pamiątki po Ojcu. Przekazał 7 odznaczeń, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i srebrny Krzyż Zasługi, indeks Politechniki Lwowskiej oraz dyplom jej ukończenia, pracę doktorską, książeczkę racjonalizatora, różne legitymacje oraz wiele innych oryginalnych dokumentów i książek.
Dziękujemy bardzo panu Krzysztofowi Kratochwilowi za powierzenie nam w zaufaniu tych bardzo cennych pamiątek po Ojcu, a jednocześnie człowieku tak bardzo zasłużonym dla naszego miasta. Wykorzystamy je godnie.
Prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina
Anna Maria Wrzesińska