W dniach 27-28.06.2015 w Żychlinie w budynku Urzędu Gminy odbyło się V jubileuszowe Sympozjum Akwarystyczne.
Przybyłych gości powitali organizatorzy Agnieszka i Krzysztof Tomaszewscy, którzy już po raz piąty są inicjatorami tego wydarzenia.
Na wstępie powitali zebranych gości, prelegentow i podziękowali przede wszystkim sponsorom oraz patronatom za wsparcie, rozwój oraz promocję Sympozjum.
Piąte Sympozjum odbyło się pod hasłem “Rośliny kontra ryby” i było imprezą dwudniową. Uczestniczyli w nim akwaryści z całej Polski m.in. z Warszawy, Poznania, Krakowa, Łodzi, Płocka, Wrocławia.
Pierwszy dzień poświecono tematyce roślinnej natomiast drugiego dnia ,w niedzielę ,królowały zagadnienia dotyczące ryb nie tylko akwariowych.
Żychlińska akwarystyka ma swoją małą historię, albowiem w latach osiemdziesiątych powstał tu Oddział Polskiego Związku Akwarystów, którego członkowie uczestniczyli w tamtejszych spotkaniach i wystawach oraz są nadal czynnymi akwarystami i również gościli na V Sympozjum
Pierwsza prelekcja poświęcona była roślinom pływającym. Błażej Berner omówił wpływ roślin pływających na ryby i środowisko w akwarium. Przybliżył takie rośliny jak: Rzęsa, Salwinia, Paprotnica, Limnobium i Pistia.
Drugie wystąpienie dotyczyło budynku Akwarium w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Przedstawił je Grzegorz Czarnecki, omawiając krótką historię budynku akwarium oraz plan
i przebudowę do dnia dzisiejszego.
Czy akwarium może być dziełem sztuki to temat, którym zajął się dr Ryszard Kamiński
z Wrocławskiego Ogrodu Botanicznego.
Pan dr Ryszard Kamiński poprzez omówienie różnego rodzaju stylów panujących w akwarystyce, przedstawił w jaki sposób zmieniają się sposoby kreowania wnętrza zbiornika akwariowego na przestrzeni kilkunastu lat. Omówił on zbiorniki “biotopowe”, środowiskowe, holenderskie, japońskie – iwagumi, ryboku i mizube, doszukując się elementów dzieła sztuki albowiem jak się okazuje z definicji takowymi są.
Kontynuując tematykę roślinną Przemek Bożek omówił nowości roślin in vitro firmy Masta. Przedstawił on kilka gatunków Ludwigi, Rotali, Amani, Hygrophili, Bacopy oraz innych roślin, które obecnie są rozmnażane i wprowadzane do sprzedaży w firmie Masta.
Patryk Wiśniowski omówił w jaki sposób zakłada się nano akwarium na bazie artykułów firmy Dennerle.
Właściciel firmy ZOO-FOKUS – Cezary Skatulski, zaprezentował szereg artykułów SEACHEM, które przeznaczone są do opieki nad akwarium słodkowodnym jak i morskim.
Choroby krewetek akwariowych z rodzaju Caridina i Neocaridina. Temat ten przedstawił Rafał Maciaszek. Artykuł ten można przeczytać także w najnowszym numerze Magazynu Akwarium.
Jako pierwszy prelegent w niedzielny ranek wystąpił Krzysztof Kazuń z Towarzystwa Naukowego Branży Zoologicznej “Animalian” Omówił on tematykę profilaktyki w akwarystyce.
Kolejny prelegent Wojciech Górecki również z Towarzystwa “Animalian” omówił stymulatory odpornościowe stosowane w profilaktyce chorób ryb.
Dr Roman Pawlak omówił temat “Embriogeneza endemicznych pielęgnic z Jeziora Malawi”
Dyrektor Płockiego Ogrodu Zoologicznego – Krzysztof Kelman przybliżył wszystkim plany oraz stan realizacji ekspozycji akwarystycznej “Wody Świata” Wymieniona ekspozycja to szereg zbiorników akwariowych ukazujących ryby ze wszystkich zakątków świata. Rozpoczynać będzie się na rybach naszych wód a kończyć na zbiorniku morskim z rekinami.
Prace nad nowym akwarium rozpoczęły się w 2014 a termin zakończenia robót budowlanych to kwiecień 2016 roku. Ekspozycja powinna być udostępniona dla publiczności we wrześniu
|2016 r. W drugiej części swojego wystąpienia Krzysztof Kelman, zapoznał wszystkich z wieloma mało znanymi rybami z rodziny Godeidae oraz czynną ochroną ryb żyworódkowatych w Polsce i na Świecie.
Na temat odłowu ryb w Urugwaju opowiedział Piotr Jędrychowski. Sprawozdanie z wyprawy oraz szereg zdjęć można zobaczyć na forum Cichlidae w wątku: Urugwaj – jakieś 13 000 km od domu
Andrzej Nowicki zaprezentował nam swoje dyskowce dzikie oraz hodowlane. Omówił ich środowisko naturalne, poszczególne gatunki i formy barwne oraz opiekę nad nimi i ich rozmnażanie.
Organizatorzy postanowili że w czasie trwania imprezy podziękują w szczególny sposób osobom, którzy wspierali to sympozjum od początku jego istnienia. Jako pierwsi otrzymali takowe podziękowanie Państwo Jadwiga i Krzysztof Kelmanowie oraz Maria i Andrzej Kociołkowscy
Kolejne podziękowanie skierowane było do Burmistrza Żychlina pana Grzegorza Ambroziaka.
W pierwszym dniu rozlosowano również nagrody. Pula nagród przygotowanych przez sponsorów była dość duża. Sponsorami nagród byli JUWEL, ZOOLEK, ZOO-FOKUS, HAGEN, Organizatorzy razem ze sponsorami postanowili przekazać akwarium JUWEL vio40 wraz z częścią preparatów do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Żychlinie. Swoją pomoc w założeniu i opiece nad tym akwarium zaoferował pan Krzysztof Tomaszewski.
Patronat honorowy nad V Sympozjum Akwarystycznym w Żychlinie objął Wojewoda Łódzki, Wojewoda Płocki oraz Warszawski Ogród Zoologiczny.
Patronami medialnymi tej imprezy były: Magazyn Akwarium, Rynek Zoologiczny, TVP Łódź, e-Kutno.pl oraz akwa-mania.mud.pl
Sponsorami sympozjum byli: JUWEL, Tönsmeier, Vision, MPTrans, Masarnia Zduny, Piekarnia Krośniewice, Zoo-Fokus, ZOOLEK, Hagen
Tekst i zdjęcia
Andrzej Kociołkowski