W ostatnią niedzielę września b.r., w godzinach popołudniowych, w parku dworskim
w Dobrzelinie przy ul. Jagiełły 82, pasjonaci historii i zwolennicy aktywności plenerowej mieli okazję obejrzeć inscenizację historyczną pt. ”Pamięci Katynia”.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach realizacji zadania publicznego Urzędu Gminy Żychlin: zadanie nr 2: Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie.
Było to już czwarte wspólne przedsięwzięcie Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina
i Fundacji Dworu Dobrzelin, zorganizowane dla ogółu społeczności na terenie historycznego obiektu.
Z Kutna na imprezę przybyła pani Justyna Jasińska, dyrektor Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Władze lokalne reprezentował burmistrz Grzegorz Ambroziak, Elżbieta Tarnowska – przewodnicząca Rady oraz wiceburmistrz Zbigniew Gałązka. Licznie przybyli również radni Rady Miejskiej w Żychlinie. Obecny był również ks. proboszcz Wiesław Frelek. Gośćmi honorowymi byli: pan Andrzej Wołowski, syn płk. dypl. Zygmunta Wołowskiego i pani Jolanta Olszewska reprezentująca pana Stanisława Glińskiego, syna por. Kazimierza Glińskiego. W inscenizacji zostały ujęte losy obu rodzin.
Bezpośrednio przed inscenizacją, na przylegającym do dworu cmentarzyku wojennym, odbył się uroczysty Apel Pamięci z udziałem Strzelców z L.O. im. Adama Mickiewicza i uczniów z klasy policyjnej i strażackiej z ZS w Żychlinie. Apel prowadził dowódca Strzelców Rafał Mikołajczyk. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy.
Przywrócenie pamięci zbrodni katyńskiej sprzed 75 lat w formie inscenizacji o charakterze historyczno-edukacyjnym miało na celu upamiętnienie wszystkich Polaków zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD i czerwonoarmistów z rozkazu Stalina po zdradzieckim ataku 17 września 1939 roku.
Autorem scenariusza w 3 aktach i reżyserem całego przedsięwzięcia jest pani Anna Wrzesińska, prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina.
W pierwszym akcie żołnierze ze Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 z Kutna i członkowie TMHŻ odtworzyli elementy walk z września 1939 roku. Wątek cywilny, obrazujący życie i emocje, jakie towarzyszyły ludności cywilnej, której bliscy walczyli z okupantami, został przedstawiony w akcie drugim. Ostatni akt przedstawił sceny relacji międzyludzkich z obozów jenieckich NKWD
i sposób traktowania jeńców wojennych.
Z uwagi na dbałość o zachowanie autentyzmu wydarzeń oraz oddanie realiów tych czasów, stroje postaci oraz żołnierzy radzieckich i NKWD zostały wypożyczone z Łódzkiego Centrum Filmowego oraz z Teatru Dramatycznego w Płocku. Nastrój wojenny zapewniły efekty pirotechniczne w postaci wybuchów i wystrzałów.
Przedstawienie w scenariuszu autentycznych postaci z pobliskich majątków, których losy związane były z wydarzeniami tego okresu, przywróciło pamięć społeczności lokalnej o dziejach swojego regionu. Z tego też powodu na inscenizację, jako gości honorowych, zaproszono potomków zamordowanych oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej.
Po zakończeniu inscenizacji głos zabrali: pan Andrzej Wołowski i prezes Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Żychlinie Józef Staszewski. Pan Staszewski uhonorował zaangażowanie Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, Fundacji Dworu Dobrzelin oraz Stowarzyszenia Historycznego Pułk 37 z Kutna w promowanie historii II wojny światowej i lokalnej wręczając dla wszystkich organizacji pamiątkowe medale Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce.
Po inscenizacji była promowana książka autorstwa Krzysztofa Dziedzica pt. „Lista katyńska mieszkańców Gminy Żychlin”, która zawiera m.in. biogramy 15 postaci, jeńców obozów specjalnych NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie i Twerze. Można było też wrzucić do puszki dowolny datek na budowę pomnika Pamięci Katynia, który TMHZ planuje postawić w przyszłym roku na cmentarzu parafialnym w części wojskowej.
Była też okazja do wręczenia dyplomów – podziękowań od TMHŻ i FDD dla osób szczególnie zaangażowanych w Dworskie Wianki 2015. Wręczenia dokonała wiceprezes Fundacji Dworu Dobrzelin pani Beata Łysak.
Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników i widzów inscenizacji do skosztowania rozgrzewającej grochówki z kotła, przygotowanej przez strażaków OSP w Żychlinie.
Beata Łysak