W upalną sobotę 2 lipca 2016 r., w zabytkowym zespole dworsko-parkowym w Dobrzelinie, odbyła się kolejna, już trzecia edycja Wianków Dworskich. Organizatorami byli Fundacja Dworu Dobrzelin, Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina oraz Stowarzyszenie „Skakanka” z Żychlina. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Gminy Żychlin Grzegorz Ambroziak. „Wianki Dworskie” nawiązują do starego słowiańskiego obyczaju, który występował zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich, zwanego świętem Sobótki, nocą Kupały lub Nocą Świętojańską, najkrótszym dniem w roku, powitaniem lata. To inicjatywa jednodniowa o charakterze cyklicznym, organizowana co roku pod koniec czerwca nie tylko dla społeczności z Gminy Żychlin, ale i gości spoza jej okolic. Przedsięwzięcie ma charakter plenerowy, a ciekawa oferta dla dorosłych i dzieci, gwarancja dobrej zabawy, malowniczy teren i wolny wstęp, corocznie budzą duże zainteresowanie i zapewniają liczną frekwencję.
W tym roku przesunięcie o tydzień później terminu imprezy uwarunkowane było regulaminem konkursu TESCO „Decydujesz, pomagamy”, którego komisja konkursowa na wydatki związane z realizacją „Wianków Dworskich 2016” przyznała grant w wysokości 5 tys. zł.
Zaraz po wygłoszeniu prelekcji nt. tradycji Nocy Świętojańskiej przez prezesa Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, panią Annę Wrzesińską, pierwszym punktem programu był występ taneczny dzieci z III klasy Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej z Grabowa. Zaprezentowane układy taneczne w postaci poloneza, następnie narodowych tańców ukraińskiego i estońskiego, można śmiało określić mianem powitania lata na miarę Europy. Narodowe i regionalne akcenty strojów dzieci, o które zadbali rodzice, wzmacniały wrażenia artystyczne pokazu. To efekty realizowanego przez dzieci międzynarodowego projektu eTwinning pn.”I can dance, Can you?”. Projekt był objęty wsparciem Aliny Wujcik, zewnętrznego eksperta eTwinning, zaangażowanego specjalnie na tę okoliczność przez Fundację Dworu Dobrzelin. Na pamiątkę współpracy wraz z życzeniami kolejnych sukcesów, zarząd Fundacji Dworu Dobrzelin wręczył uczestnikom projektu dyplomy, a Dyrektor Szkoły Podstawowej w Grabowie, pani Barbara Pietrzak, złożyła podziękowania dla fundacji, na ręce Beaty Łysak, za wsparcie merytoryczne i uznanie potencjału szkoły do przystąpienia do międzynarodowego programu eTwinning.
Podczas Wianków Dworskich silnie zaznaczyły też swoją aktywność dzieci ze Stowarzyszenia „Skakanka”, które z zapałem brały czynny udział w konkursach i zabawach oraz w prezentacji kilku układów tańca nowoczesnego. Zwycięzcy konkursów na najpiękniejszą panienkę i najpiękniejszego kawalera dworu oraz na najładniejszy wianek otrzymali nagrody w postaci tabletów i słuchawek. Nagrody w innych konkursach w postaci piłek, skakanek i rakietek do badmintona promowały kondycję fizyczną i zdrowy styl życia. Występy Dziecięcego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Pacyna, chóru „Finezja” z Kutna oraz stoisko z produktami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Śleszyna podkreślały słowiańskie tradycje. Natomiast kramy z zabawkami dla dzieci, wata cukrowa, gofry, lody, karuzela, zjeżdżalnia i stoisko z balonami reprezentowały folklor jarmarczny. Uczestnicy Wianków Dworskich mogli też podziwiać występy muzyczne solistów: akordeon (Piotr Jagiełło; Zuzanna Karczewska), harmonijka ustna (Tadeusz Kafarski) a także ekspozycję malarską Zbigniewa Lewego oraz stoisko komandosów, tj. drużyny AirSoft Team Kutno Grupy Rozpoznawczo-Szturmowej “Ranger”. Był nawet stary wóz drabiniasty, przywieziony ze Śleszyna przez pana Daniela Karczewskiego i ciesząca się ogromnym powodzeniem ścianka wspinaczkowa OSP.
Żychliński Dom Kultury, jak co roku wspierał organizatorów w nagłośnieniu inicjatywy i przeprowadzał gry i zabawy dla dzieci oraz malowanie twarzy. Zaprezentowano też kulturę techniczną (stoisko krótkofalarskie pana Antoniego Furmana oraz pokaz harleyów z Łowickiego Klubu Motocyklowego No. 16. z Łowicza). Uczestnicy imprezy, zainteresowani zdrowym stylem życia, mogli odwiedzać stoisko pani Moniki Sylwestrowicz, a pasjonaci plecenia z wikliny ekologicznej, czyli makulatury, skorzystać ze wskazówek pani Renaty Kowalczuk. Był też stały punkt programu, grochówka strażacka, przygotowana jak zawsze przez druha Piotra Ulanowskiego. Częstowano kwaśnym mlekiem i chlebem ze smalcem. Uczestnicy festynu mogli nabyć lub sami upleść wianki i przy odpowiednim ceremoniale śpiewów i tańców rzucić je do stawu. O ich bezpieczeństwo nad wodą dbał tym razem pan Ryszard Zimny, stosownie odziany na ludowo. Cały czas pani Ewa Wypych sprawnie czuwała nad zapowiedzią kolejnych punktów programu. Na koniec zespół muzyczny „Evans” wraz z panem Piotrem Jagiełło porwali uczestników do tańca. I choć upał wszystkim dawał się we znaki, bawiliśmy się znakomicie. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i przebieg imprezy plenerowej „Wianki Dworskie” w Dobrzelinie.
Beata Łysak