W ubiegły piątek z żalem zakończyliśmy trwające od 27 czerwca 2016 półkolonie dla dzieci z gminy Żychlin. Czas spędzony z dziećmi, które odpowiedziały na nasze zaproszenie był bardzo intensywny i obfitował w wiele ciekawych atrakcji.
W pierwszym tygodniu dzieci mogły skorzystać z zajęć plastycznych, które poświęciliśmy malarstwu. Uczestnicy zajęć doskonalili swoje umiejętności i ćwiczyli malarską perspektywę, planowanie kompozycji dzieła i dobieranie kolorów. Dzieci podeszły do tego wyzwania z ogromnym entuzjazmem, czego efektem jest galeria prac, które ozdobiły ściany holu Żychlińskiego Domu Kultury. Podsumowaniem malarskiego tygodnia był plener – młodzi artyści z zapałem uwieczniali na płótnie malownicze zakątki parku przy Żychlińskim Domu Kultury. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się zabawy integracyjne i sportowe, prowadzone przez pracowników ŻDK. Można było również do woli korzystać z wielu rozmaitych gier planszowych i zręcznościowych. Jak zwykle wielkim zainteresowaniem cieszył się turniej warcabowy. Pierwszy tydzień półkolonii zakończył się wycieczką do Rogowa. Jedną z wielu zaplanowanych atrakcji była wizyta w Muzeum Lasu i Drewna. Dzieci dobrano w pary, wyposażono w karty pracy, zawierające pytania dotyczące zbiorów muzealnych. Podczas zwiedzania kolejnych sal, dzieci podziwiały unikalne zbiory (eksponaty szyszek, drewna, owadów, ptaków i nietoperzy) i jednocześnie poszukiwały odpowiedzi na postawione w kartach pytania. Potem pracownik muzeum omawiał zagadnienia i opowiadał ciekawostki dotyczące poszczególnych eksponatów. Aktywna forma zwiedzania bardzo przypadła dzieciom do gustu. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Alpinarium, gdzie można podziwiać różnorodne rośliny górskie pochodzące z całego świata, a także ciągi strumyków, oczka wodne i staw z wyspą. Bardzo ciekawym doświadczeniem okazało się również zwiedzanie Arboretum, gdzie znajduje się ogromna kolekcja drzew, krzewów i krzewinek pochodzących ze wszystkich kontynentów naszej strefy klimatycznej. Strzałem w dziesiątkę okazało się zwiedzanie Skansenu Kolejki Wąskotorowej, a zwłaszcza przejażdżka na drezynie.
W drugim tygodniu kolonii dzieci próbowały swoich sił w niełatwej sztuce orgiami modułowego – wspólnie wykonywaliśmy piękne kwiaty lotosu, które stały głównym elementem małej makiety pod tytułem „Lotosowa łąka”. Kolejnym wyzwaniem jakiemu dzieci musiały sprostać podczas zajęć plastycznych była wyklejanka wykonana za pomocą techniki iris folding. Za pomocą szablonów i kolorowych paseczków papieru powstawały efektowne obrazki – kotki, baletnice i wróżki. Natomiast zadaniem głównym w drugim tygodniu było tworzenie owadów z masy papierowej. Dzieci włożyły mnóstwo pracy i energii w projektowanie i wykonanie własnego owada. Dzieła dzieci zdobią hol Żychlińskiego Domu Kultury – warto obejrzeć tę imponującą kolekcję. Oprócz zajęć plastycznych i manualnych odbyła się druga tura turnieju warcabowego. Natomiast na półmetek zajęć zaplanowaliśmy kolejną wycieczkę, tym razem był to udział w Zielonej Szkole w Goreniu Dużym, która znajduje się w centrum Gostynińskiego – Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Od samego przyjazdu czekały na nas wspaniałe atrakcje. Pobyt w Zielonej Szkole rozpoczęliśmy wycieczką Zieloną Kolejką do ornitologa, który był naszym przewodnikiem po ośrodku leczenia i rehabilitacji rannych ptaków. Ważnym punktem wycieczki było odwiedzenie 300 –letniego Dębu oraz wspinaczka na wieżę obserwacyjną, skąd można było podziwiać panoramę gminy Baruchowice oraz jezioro Rakutowskie. Po powrocie do ośrodka czekał na nas obiad, a następnie dzieci wzięły udział w warsztatach rękodzielnictwa. Warsztaty prowadzone były przez tamtejszych Twórców Ludowych. Pod ich fachowym okiem dzieci mogły wykonywać kwiaty z bibuły i obserwować proces rzeźbienia w drewnie. Po zakończeniu zajęć mogliśmy obejrzeć mini Zoo, znajdujące się na terenie ośrodka i skorzystać z różnych atrakcji, między innymi placu zabaw. Na zakończenie pobytu w Goreniu Dużym zaproszono nas na ognisko, przy którym wspólnie piekliśmy kiełbaski.
W trzecim tygodniu kolonii energia i dobry humor nikogo nie opuszczały. Nowy tydzień plastyczny to tworzenie inspirowanych starożytnym Egiptem papirusów, wydrapywanek i rysunków przestrzennych. Chętni mogli również nauczyć się składania papierowych modeli orgiami – tulipana, motylka, żurawia i żaby. Nie mogło zabraknąć kolejnych zmagań warcabowych i gier sportowych, które jak zwykle cieszyły ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. Ukoronowaniem trzeciego tygodnia była kolejna wycieczka, tym razem do Lutomierska, gdzie zwiedzaliśmy Ceramilandię – miejsce, w którym produkuje się przedmioty z ceramiki. Pobyt w fabryce rozpoczęliśmy od wypróbowania zabawek i symulatorów, min. motorów, zgromadzonych na ogromnym placu zabaw. Była to dla wszystkich ogromna frajda. Następnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie wystawy ceramiki. Można było obejrzeć ekspozycję produktów zakładu ceramicznego wytworzonych w okresie 25 lat działalności firmy. Interesująca była również prezentacja technologii produkcji zorganizowana w formie pokazu pełnego procesu wytwarzania wyrobów ceramicznych. Pokaz przygotowali doświadczeni pracownicy, którzy zapoznali zwiedzających z surowcami, sposobami formowania masy i wypalania ceramiki oraz technikami dekoracji. Po tym teoretycznym wprowadzeniu dzieci zaproszono do udziału w warsztatach ceramicznych, polegających na udekorowaniu ceramiki. Każde dziecko otrzymało gotowy wzór, który samodzielnie pomalowało i ozdobiło, a wykonana figurka stała się jego własnością, pamiątką z pobytu w Lutomiersku. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali dyplomy „Młodego Ceramika” oraz doniczkę do samodzielnego ozdobienia w domu. Drugim etapem wycieczki był przejazd do kina w Łodzi na projekcję filmu „7 krasnoludków i Królewna Śnieżka – nowe przygody”. Nie mogło również zabraknąć wizyty w restauracji McDonalds, do której zawitaliśmy w drodze powrotnej.
Ostatni tydzień kolonii to czas wykańczania wszystkich prac plastycznych i przygotowywania ekspozycji. Te z dzieci, którym nie udało się wcześniej uczestniczyć w zajęciach plastycznych, a chciały się nauczyć technik, jakie zaproponowaliśmy, mogły indywidualnie wykonywać prace. Zorganizowaliśmy również drugi plener, bo dzieciom bardzo spodobało się malowanie z natury. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach sportowych, zorganizowaliśmy również ostatnią turę wakacyjnego turnieju warcabowego. Na zakończenie półkolonii dzieci mogły obejrzeć pokaz zdjęć dokumentujących to, czym się zajmowaliśmy przez cztery tygodnie czasu spędzonego w Żychlińskim Domu Kultury. Piątek 22 lipca upłynął pod znakiem wycieczki do Łodzi gdzie zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Figur Woskowych . Następnie przejechaliśmy na wystawę klocków LEGO. Przedostatnim punktem naszej wycieczki przed najulubieńszą restauracją dzieci było kino gdzie obejrzeliśmy bajkę pt. „Epoka lodowcowa: Mocne uderzenie.
Bardzo cieszymy się, że tak dużo dzieci zainteresowało się spędzaniem wolnego czasu w Domu Kultury. Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaufanie, jakim nas obdarzyli i mamy nadzieję, że dzieci dobrze się razem z nami bawiły. Życzymy wszystkim udanego wakacyjnego wypoczynku i zapraszamy serdecznie do Żychlińskiego Domu Kultury w nowym roku szkolnym. Do zobaczenia!
(tekst: R. Dziuba i J. Brzozowska, zdjęcia: W. Figurski, M. Rzeźnicka)