22 lutego 2017 r. o godz.. 17.00 w Żychlińskim Domu Kultury rozpoczęła się bardzo niecodzienna uroczystość – promocja książki, której autorami, zarówno treści, jak i formy, były dzieci i młodzież szkół Gminy Żychlin.
Książka stanowi pokłosie II konkursu historyczno-literackiego TMHŻ pt. Historia obok nas, adresowanego do uczniów szkół Gminy Żychlin w 2014r. Jednym z zadań było stworzenie autorskiej historii – legendy o Przygodach rycerza Chwała, osnutej na dziejach żychlińskiego zamku i miasta. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych tematów konkursu, które wymagały pracy z dokumentami źródłowymi, temat Przygody rycerza Chwała miał głównie rozbudzić wyobraźnię młodych autorów, rozwinąć ich fantazję i w niewymuszony sposób zainteresować dziejami miasta. Celem pośrednim były narodziny legendy o dzielnym rycerzu z żychlińskiego zamku.
Rycerz Chwał jest postacią historyczną. Pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1306 roku, kiedy to Chwał, sędzia łęczycki, syn Szymona, sędziego kujawskiego, wystąpił jako świadek zeznający przed sądem o zniszczeniach dokonanych przez Krzyżaków i poświadczył to w dokumencie księcia Ziemowita. Chwał mieszkał we Wsi Żychlińskiej, która była wówczas własnością jego ojca, który z kolei dostał ją od księcia Władysława Łokietka
w zamian za ziemie na Pomorzu, utracone podczas walk z Krzyżakami. Szymon otrzymał wtedy Wieś Żychlińską i 11 sąsiednich. Rycerz Chwał brał udział w bitwie z Krzyżakami pod Płowcami w 1331 roku, u boku Władysława Łokietka. W latach 1340-1348 był wojewodą łęczyckim. Za jego życia nastąpiła lokacja Żychlina jako miasta, ale było to już w czasach Kazimierza Wielkiego, najprawdopodobniej w latach 1340-1348, a na pewno przed rokiem 1397. Nie zachował się jednakże dokument lokacyjny miasta.
Część autorów książki przygody rycerza Chwała rzetelnie osadziła w historii, budując fabuły w oparciu o historyczne wydarzenia, w których uczestniczył lub mógł uczestniczyć nasz bohater. Pozostali autorzy prac mniej lub bardziej podążali w krainę baśni i dlatego zaroiło się w nich od smoków, czarownic, mówiących żółwi czy mrówek i innych baśniowych stworów.
Prace młodych autorów zostały opracowane przez Annę Wrzesińską, a ponieważ były różnorodne gatunkowo, podzielone zostały na trzy kategorie.
Pierwsza to Legendy o rycerzu Chwale. Znalazły się tu prace, które traktują temat racjonalnie, przywołują fakty historyczne na nich budując dzieje zamku i jego rycerza.
Druga kategoria to Baśnie o rycerzu Chwale. Tu znalazły się prace, których autorzy w niczym nie ograniczali swojej wyobraźni, a fakty i daty pojawiały się w swobodnej interpretacji. Oprócz faktów, opowieści o rycerzu Chwale wypełniały duchy, smoki, czarownice, zwierzęta i inne postacie ze świata dziecięcej wyobraźni.
Kategoria trzecia zawiera jedną pracę – spisaną historię „rycerza” XXI wieku, osadzoną w we współczesnych realiach. Jest ona dowodem, że historia może i w taki sposób zainspirować wyobraźnię młodej autorki.
Opowieści o rycerzu Chwale zilustrowali grafikami dwaj bracia: Bartosz i Szymon Wypychowie, młodzieżowi sympatycy naszego Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina.
Okładka jest efektem innego konkursu: zakończonego w grudniu 2013 roku konkursu plastycznego „Castrum Sychlin”, na który wpłynęło 131 prac. Na pierwszej stronie jest wyeksponowana praca Krzysztofa Załugi z LO w ZS, która zajęła I miejsce, zaś na rewersie okładki makiety Bartka Chomickiego, Julii Szymańskiej, Natalii Ubysz, z SP nr 2 i Kariny Szkopiak z SP nr 1, pięknie sfotografowane przez pana Adama Staszewskiego z Urzędu Gminy Żychlin.
Na promocję przybył burmistrz pan Grzegorz Ambroziak, członkowie Rady Miejskiej, przedstawiciele placówek oświatowych, w tym dumni dyrektorzy szkół i nauczyciele. Najbardziej oczekiwanymi gośćmi byli młodzi autorzy oraz ich rodziny, niestety z powodu złej pogody wiele osób nie dotarło, a szkoda.
Gościem honorowym na promocji był pan Rafał Klimczak, autor niesłychanie popularnych książek dla dzieci, które ukazały się w seriach: Nudzimisie, Poznaję świat i kropka oraz Leśne skrzaty.
Uroczystość prowadziły: prezes TMHZ Anna Wrzesińska i członek jury konkursu Monika Sylwestrowicz. Młodzi autorzy otrzymywali książkę z imienną dedykacją. Każdy z nich mógł się też wypowiedzieć, z czego kilka osób skorzystało.
Przy okazji promocji zostali publicznie docenieni młodzieżowi sympatycy TMHŻ, którzy poza konkursami biorą udział w naszych inscenizacjach historycznych, imprezach plenerowych i innych pracach.
Na zakończenie części oficjalnej, zaproszeni goście mieli możność wysłuchania pięknego mini-koncertu pt. „Dzieci dzieciom”, przygotowanego przez panią Agnieszkę Wawrzyniak. Wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2: Maja Król, Sylwia Kaczmarek, Antosia Zielińska i Ada Lewaniak, koncert prowadziły: Weronika Mrozowicz i Natalia Kubiak, a nad całością miał pieczę Wojtek Dzwonkowski.
Atrakcją promocji była wystawka książek pana Rafała Klimczaka oraz publikacji członków TMHŻ
Po części oficjalnej długo jeszcze trwały rozmowy przy kawie, herbacie i sokach oraz różnych przepysznych ciasteczkach, które sponsorował Urząd Gminy w Żychlinie.
Cieszy nas bardzo, że naszemu TMHŻ udało się wydać tę książkę. Chcieliśmy docenić kreatywność dzieci i młodzieży, pokazać w sposób atrakcyjny wyniki ich pracy oraz zachęcić innych do udziału w pracach naszego Towarzystwa.
Ponadto tak się ładnie złożyło, że rok 2017 jest rokiem jubileuszowym 620-lecia miasta i Przygody rycerza Chwała. Legendy i baśnie żychlińskie wpisują się w ten jubileusz. Są darem od dzieci i młodzieży oraz Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina dla naszego miasta. A może któraś z prac stworzy nową legendę…
Anna Maria Wrzesińska
Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina
.