W dn. 26 września 2017r. w parku przed dworem w Dobrzelinie Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina i Fundacja Dworu Dobrzelin, przy szerokim wsparciu Urzędu Gminy w Żychlinie, zaprezentowali barwne historyczne widowisko plenerowe pt. „Krzyżacy w Żychlinie”.
Tegoroczna inscenizacja nawiązywała do wielkiej rajzy krzyżackiej z 1331 roku, zakończonej bitwą pod Płowcami (27 września 1331r.). Krzyżacy idąc od Ziemi Dobrzyńskiej (12 września 1331r.), przekroczyli Wisłę w okolicach Płocka i przez ziemię gostynińską poszli na zachód. Najechali Żychlin, spalili zamek, a towarzyszący im Prusowie splądrowali, a następnie spalili kościół i osadę zwaną też Wsią Żychlińską. Potem Krzyżacy poszli na Łęczycę, Uniejów aż do Kalisza, gdzie się mieli spotkać z wojskami Jana Luksemburskiego.
Chcieliśmy odtworzyć nasz epizod żychliński: najpierw ukazać spokojne życie w grodzie i podgrodziu,na które znienacka napadają Krzyżacy.
Zaprezentowaliśmy zajęcia niewiast i dzieci, przyrządzanie posiłków przy ognisku, mielenie mąki na żarnach, następnie po informacji o zbliżajacych się oddziałach Krzyżaków, wojowie pod wodzą rycerza Chwała – świetnie zagranego przez Ryszarda Zimnego szykowali gród do obrony opatrując broń i ćwicząc strzelanie z łuków oraz rzucanie dzidami i włóczniami.
W scenie finałowej – podwójnym pojedynku rycerzy polskich z krzyżackimi wystąpili zaproszeni członkowie Bractwa Rycerskiego Ziemi Łęczyckiej „Signum Temporis”.
O scenariusz, scenografię i stroje zadbała Anna Wrzesińska, zaś podgrodzie przygotowali Zbigniew Gajewski i Jacek Jóźwik. Na wyjątkową uwagą zasługiwała świetnie zrekonstruowana kuźnia średniowieczna, przygotowana przez pana Mirosława Zomerfelda z pomocnikami. O rekwizyty zadbali również państwo Beata i Ryszard Łysakowie. Śpiewające dziewczynki przygotowała do występu pani Agnieszka Wawrzyniak. Nad bezpieczeństwem gości czuwał wiceprezes Tadeusz Kafarski i pozostali członkowie TMHŻ.
Cieszy nas bardzo, że w naszej inscenizacji, jak zawsze, wzięło udział wiele dzieci: 7 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żychlinie, 12 ze Szkoły Podstawowej w Grabowie, 2 z Gimnazjum w Żychlinie i 2 z Miejskiego Ośrodka Socjoterapii w Żychlinie.
Pogoda wyjątkowo nam dopisała. Przybyli na inscenizację mieszkańcy naszej gminy i miasta, bawiąc się wspólnie, poznali w bardzo niebanalny sposób kolejny fragment historii Żychlina.
Historyczne widowisko plenerowe pt. „Krzyżacy w Żychlinie” wpisane zostało i odbylo się w ramach obchodow 620-lecia nadania praw miejskich miastu Żychlin
Anna Wrzesińska
Prezes THMŻ