W miniony wtorek tj. 24 października w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Żychlinie odbyła się kolejna lekcja historyczna prowadzona przez dr. Piotra Stasiaka. Tym razem słuchacze zapoznali się z życiem kulturalnym mieszkańców Żychlina na przełomie lat 1918-1975.
Uczestnicy dowiedzieli się m.in., iż do ważnych inicjatyw kulturalnych należało organizowanie przedstawień teatralnych. Taką działalność prowadził Związek „Strzechy Robotniczej”, sekcja dramatyczna OMTUR w Dobrzelinie, którzy organizowali amatorskie przedstawienia. Działalność kulturalną prowadziło także szereg związków i organizacji związanych z partiami politycznymi działającymi na terenie gminy.
W listopadzie 1935 r. urządzono w Żychlinie „Wieczór Wiejski”, aby zapoznać mieszkańców miasta z twórczością artystyczną wsi. W ciągu 2 tygodni urządzono 10 spotkań, w których wzięło udział 1700 osób.
Także strażacy organizowali atrakcje kulturalne. W remizie funkcjonowała biblioteka (początki jej działalności sięgają 1912r.) ,działała 22 osobowa orkiestra dęta. Nad remizą zorganizowano salę widowiskową, gdzie wystawiano takie przedstawienia jak: „Książę leniuszek”, „Jaś i Małgosia”, a w 1924 r. uruchomiono tu również kino „Strażak”
Ważnym wkładem w życie kulturalne mieszkańców Żychlina w tamtych latach był również sport. W okresie międzywojennym działało szereg polskich i żydowskich towarzystw i organizacji prowadzących działalność na polu kultury i oświaty.
Z ciekawostek warto dodać, że w 1934 r. w Żychlinie odbyly się obchody „Święta Morza” , a punktem kulminacyjnym było poświęcenie wody morskiej w udekorowanym naczyniu.
Lekcja historyczna odbyła się w ramach obchodów 620-lecia nadania Żychlinowi praw miejskich.