Trwa III edycja konkursu LEW KUTNOWSKI organizowanego przez Zarząd Powiatu Kutnowskiego. Ubiegłorocznym laureatem głównej nagrody było gospodarstwo rolne Państwa Kowalskich z naszej gminy.
LEW KUTNOWSKI to konkurs, który jak czytamy na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Kutnie, daje możliwość uhonorowania nowoczesnego rolnictwa oraz tych osób, które dzięki pomysłowości i wytrwałości w dążeniu do celu rozwijają swoje gospodarstwa i firmy, dbają o środowisko, kreują przy tym pozytywny wizerunek wsi i podnoszą jakość rolnictwa w powiecie kutnowskim.
Tegorocznym kandydatem do nagrody w konkursie, zgłoszonym przez Gminę Żychlin, jest Szkółka Drzew i Krzewów Ważyńscy. Wierzymy, że kapituła konkursu doceni osiągnięcia firmy. Życzymy Państwu Ważyńskim zwycięstwa w konkursie.
Przedstawiamy poniżej zarys informacji nt. firmy (źródło: www.wazynscy.pl; Związek Szkółkarzy Polskich; www.biznes-ogrodniczy.pl).
Państwo Ewa i Bartłomiej Ważyńscy, z wykształcenia ogrodnicy, pasjonaci i miłośnicy szkółkarstwa, w 1986 r. zakupili gospodarstwo rolne we wsi Śleszyn oraz uruchomili pierwszą produkcję: róż i drzewek owocowych – dziś jednak te rośliny niemalże całkowicie zostały wyparte przez iglaki oraz drzewa i krzewy liściaste. W początkowej fazie pracy wspierał, a przede wszystkim kształcił oboje małżonków prof. Bolesław Sękowski (profesor i wykładowca poznańskiej Akademii Rolniczej, który wychował całe rzesze szkółkarzy, sadowników, leśników).
Potem historia szkółki państwa Ważyńskich nabrała rozpędu. W 1988 – wprowadzili do produkcji liściasty materiał kopany, w 1994 – rozpoczęli produkcję kontenerową materiału liściastego i iglastego oraz Drzew. W 1999 – uruchomili profesjonalną i masową produkcję młodzieży liściastej oraz iglastej (w multiplatach, rwany oraz P-9). Rok 2010 zaowocował utworzeniem nowego oddziału Szkółki zajmującego się produkcją roślin w pojemnikach od C1,5 wzwyż. W kolejnych latach powiększali produkcję oraz zwiększali automatyzacją cyklu produkcyjnego. Szkółkę państwa Ważyńskich można często spotkać na krajowych i zagranicznych imprezach wystawienniczych, jak np. IPM Essen, Gardenia czy Zieleń to życie
Na XVI Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to Życie” w Warszawie za nową odmianę świerku kłującego Picea pungens Sleszyn zostali wyróżnieni Srebrnym Medalem.
Dziś dysponują gospodarstwem o powierzchni ponad 80 ha, na której produkowanych jest blisko 300 gatunków i odmian drzew i krzewów ozdobnych, owocowych, liściastych oraz iglastych. Bardzo szeroki asortyment oraz wysoka jakość roślin umożliwia kompleksowe zaopatrzenie. Są eksporterami rośliny do wielu krajów europejskich, ale również doskonałym partnerem biznesowym dla innych szkółkarzy, którzy po tzw. materiał wyjściowy nie muszą już jeździć np. do Holandii. Posiadają trzy niezależne szkółki o następujących specjalizacjach:
* Młodzież w pojemnikach P9 – Ewa i Bartłomiej Ważyńscy – Szkółka w Śleszynie
* Duże rośliny z gruntu z bryłą oraz w pojemnikach C20+ – Marcel Ważyński – Szkółka w Śleszynie
* Rośliny dorosłe w pojemnikach od C1,5 do C15 – Adam Ważyński – Szkółka w Pniewie
Szkółka Drzew i Krzewów Ważyńscy Państwa Ważyńskich jest członkiem Związku Szkółkarzy Polskich.
źródło zdjęć: www.wazynscy.pl