W dn. 23 września 2018r. Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina zaprosiło mieszkańców Miasta i Gminy Żychlin do parku dworskiego w Dobrzelinie na Piknik narodowy z inscenizacją.
Po powitaniu gości przez prezes TMHŻ Annę Wrzesińską i wiceprezes Fundacji Dworu Dobrzelin Beatę Łysak zebrani przeszli do pobliskiego cmentarzyka, gdzie Apel Pamięci poprowadził Cezary Ejzenchart z jednostkę strzelecką 1024 z LO w Żychlinie.
Następnie powrócili do dworu, gdzie obejrzeli inscenizację składającą się z czterech scenek, przeplataną recytacjami i pieśniami chóru, ukazującą długotrwałą walkę narodu polskiego z rusyfikacją i germanizacją. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania niepodległości stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny.
Przygotowaliśmy inscenizację ukazującą życie Polaków pod zaborami. W szkołach, biurach i urzędach można było mówić tylko w języku zaborcy. Trwała intensywna rusyfikacja i germanizacja dzieci i młodzieży polskiej.
Pierwsza scenka ukazała lekcję religii w szkole pruskiej, jedyną lekcję, na której dzieci mogły mówić w języku polskim. Odebrano im ją w 1901 roku. Dzieci we Wrześni spontanicznie zaprotestowały przeciw nauce religii w języku niemieckim. Scenkę tę przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żychlinie, pod opieką pań: Marzeny Lewandowskiej i Beaty Przybysz. Lekcję prowadził Ryszard Zimny.
Druga scenka ukazała naukę języka polskiego, pogardliwie zwanego językiem miejscowym, w szkole rosyjskiej. Oparta jest na wspomnieniu znanego polskiego pisarza Stefana Żeromskiego, zapisanego w autobiograficznej powieści Syzyfowe prace.
Powyższą scenkę przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Grabowie, pod opieką pani Agnieszki Karolak i Włodzimierza Dziedzica, którego widzieliśmy w roli znękanego polskiego nauczyciela.
Kolejna scenka ukazywała spotkanie dziewcząt, pozornie poświęcone uczeniu się robótek ręcznych, a naprawdę będącym tajnym spotkaniem grupy Sokoła. Sokolnictwo propagowało higienę, aktywność fizyczną oraz służyło utrwalaniu patriotyzmu. W scence wystąpiły młodzieżowe sympatyczki TMHŻ ze Szkoły Podstawowej nr 2, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Żychlinie, od lat współpracujące z nami, prowadziła Anna Wrzesińska.
Ostatnia scenka bezpośrednio odnosiła się do historii Żychlina. Została zilustrowana narada nad postawieniem kamienia Kościuszki w Żychlinie, gdyż zawiązał się społeczny komitet budowy pomnika. W tej scenie wzięli udział członkowie TMHŻ. Scenariusz inscenizacji napisała Anna Wrzesińska, która także reżyserowała całość przedstawienia.
W trakcie inscenizacji śpiewał chór również z Szkoły Podstawowej nr 2 w Żychlinie, przygotowany przez panią Agnieszkę Wawrzyniak, były recytowane wiersze.
W finale marszałek Józef Piłsudski, w którego rolę wcielił się Mirosław Zomerfeld, wezwał Polaków do walki.
Po inscenizacji zaprosiliśmy gości na dalszy ciąg imprezy, czyli Piknik Patriotyczny.
Można było obejrzeć przygotowane wystawki, związane tematycznie z okresem zaborów i I wojną światową: oryginalne artefakty ze zbiorów Jacka Postolskiego z Kutna, mapy, zdjęcia biżuterii patriotycznej, przeczytać życiorysy żołnierzy Wielkiej Wojny urodzonych w Gminie Żychlin.
Przygotowaliśmy również dioramę, ukazującą okopy z okresu I wojny światowej. Były tam: ponadto: namiot szpitalny, namioty żołnierskie, ognisko oraz cmentarzyk, przygotowane przez Jacka Jóźwika i Zbyszka Gajewskiego.
Zainteresowani mogli wziąć udział w konkursie „Wstąp do Legionów”, gdzie mogli sprawdzić swoją wiedzą i umiejętności fizyczne: rzut granatem i musztrę. Była także doskonała grochówka wojskowa, jak zwykle w wykonaniu członków Ochotniczej Straży Pożarnej.
Dziękujemy bardzo występującym w inscenizacji uczniom i nauczycielom szkół, wszystkim naszym sympatykom, którzy występowali i tym, którzy uczestniczyli w Pikniku.
Projekt został sfinansowany przez Urząd Gminy w Żychlinie
Press TMHŻ Anna Wrzesińska