W dniu 28 czerwca 2011 roku. uchwałą nr X/48/11 Rady Miejskiej w Żychlinie nadano pośmiertnie Honorowe Obywatelstwo Gminy Żychlin inż. Zygmuntowi Okoniewskiemu.
Z wnioskiem o nadanie Honorowego Obywatelstwa Gminy Żychlin inż. Zygmuntowi Okoniewskiemu wystąpił Burmistrz Gminy Żychlin. W uzasadnieniu do wniosku czytamy:
„Inżynier Zygmunt Okoniewski był twórcą przedsiębiorstwa „Polskie Zakłady Elektryczne Brown Boveri SA”. W roku 1921 utworzył zakład produkcyjny w Żychlinie, a pięć lat później w Cieszynie. Zakłady te stworzyły podwaliny przemysłu maszyn i aparatów elektrycznych w międzywojennej Polsce. Do dziś to przedsiębiorstwo funkcjonuje pod zmienioną nazwą. Przez dziesięciolecia zmieniała się nazwa oraz właściciele zakładu, jednak niezmienne i pewne pozostało to, że inicjatywa gospodarcza inżyniera Zygmunta Okoniewskiego jest dla naszej społeczności jednym z najważniejszym impulsów rozwojowych, który śmiało nazwać można krokiem milowym w rozwoju Żychlina.
Należy podkreślić, że waga przedsiębiorstwa dla samego założyciela była tak duża, że Jego ostatnią wolą było, aby po swojej śmierci w roku 1936, mógł spocząć na cmentarzu w Żychlinie.
Powstanie dużego i dążącego do nowoczesnych rozwiązań technologicznych zakładu elektrotechnicznego otworzyło nową perspektywę dla rozwoju miasta i jego okolic. Dotychczas była to miejscowość, której gospodarka opierała się głównie na handlu i rzemiośle. W oparciu o rosnącą siłę zakładu, w mieście osiedlały się nowe rodziny pracowników, budowane były obiekty mieszkalne wielorodzinne, później również zakładowy dom kultury i stadion piłkarski. Nie można zapomnieć również o powstaniu ciepłowni miejskiej, jak również zawodowej szkoły o profilach technicznych związanych ze specyfiką produkcji w zakładzie. Wzmacnianie potencjału ekonomicznego i prestiżu miasta było na tyle znaczące, że liczba ludności miasta praktycznie podwoiła się.
Nawet okres recesji, który dotknął Polskę przedwojenną lat 30 XX wieku, jak i czas transformacji ustrojowej przełomu lat 80 i 90 XX wieku, nie doprowadził do upadku zakładu założonego przez inż. Zygmunta Okoniewskiego. Natomiast jego znacząca rozbudowa w latach powojennych, pozwoliła na powstanie w latach 90 XX wieku, kilku innych zakładów na tym obszarze produkcyjnym.
Dziś Zakład Maszyn Elektrycznych Emit SA, którego właścicielem jest włoska Grupa Cantoni, jest nadal wiodącym przedsiębiorstwem i pracodawcą na tym obszarze, którego produkty znane są nie tylko w Polsce, ale również w Europie.
Jak widać wspaniała idea inżyniera Zygmunta Okoniewskiego przetrwała próbę czasu. Mimo wielu przeciwności, czasu Wielkiego Kryzysu, czy też przemian ustrojowych w Polsce, od lat dwudziestych ubiegłego stulecia, aż do dziś, czyli już 90 lat istnieje w Źychlinie „ukochane dziecko” inżyniera Zygmunta Okoniewskiego. Przedsiębiorstwo na bazie którego rozwijało się również miasto i jego społeczeństwo. Przedsiębiorstwo znane w całej Polsce i posiadające wspaniałą tradycję. Do końca lat 80 ubiegłego wieku większość rodzin w naszym mieście miała związek z zakładem Emit, przez pracujących w nim członków rodziny. Znaczenie zakładu dla mieszkańców miało swoje odzwierciedlenie w powtarzanym przez pokolenia stwierdzeniu, że „Żychlin to Emit, a Emit to Żychlin”.
Chciałbym stanowczo podkreślić, iż nikt inny, aż w takim stopniu jak inżynier Zygmunt Okoniewski nie przyczynił się do rozpoczęcia pozytywnych procesów gospodarczych oraz wzmacniania społeczno-gospodarczego potencjału Żychlina i podnoszenia jego prestiżu w regionie. Nadanie inżynierowi zaszczytnego miana byłoby okazaniem należnego szacunku całym pokoleniom pracowników, którzy od lat 20 XX wieku, aż do dziś, przyczyniali się do rozwoju przedsiębiorstwa i miasta.
Podsumowując powyższe pragnę podkreślić, że idea powstania zakładów elektrycznych
w Żychlinie rozpoczęła kilkudziesięcioletni proces rozwoju miasta. Dlatego osoba inżyniera Zygmunta Okoniewskiego winna zostać uhonorowana w sposób szczególny poprzez nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Żychlin.”
Mając na uwadze powyższe, a także w uznaniu zasług dla Gminy Żychlin, podjęcie niniejszej uchwały jest uzasadnione.