Na sesji Rady Miejskiej w dniu 30 marca, z inicjatywy burmistrza, podjęta została uchwała w sprawie przystąpienia Żychlina do Związku Miast Polskich. W uzasadnieniu przygotowanym do projektu uchwały, wskazane zostały najważniejsze argumenty, uzasadniające obecność Żychlina w szeregach tej ważnej organizacji.
W uzasadnieniu czytamy między innymi, że: „ZMP reprezentuje miasta na forum krajowym i międzynarodowym we wszystkich wspólnych sprawach, inspiruje i opiniuje projekty aktów prawnych, dotyczących samorządów terytorialnych, organizuje wymiany doświadczeń w zarządzaniu miastami, podejmuje wspólne inicjatywy gospodarcze i kulturalne oraz prowadzi działalność wydawniczą, szkoleniową i promocyjną. Wielokrotnie, w sprawach ważnych dla samorządów, działania ZMP miały wpływ na osiągnięcie korzystnych rozstrzygnięć. … Śledząc inicjatywy, których ZMP jest pomysłodawcą, lub które wspiera, doszedłem do przekonania, że podejmowane wysiłki, i przedstawianie jednolitego stanowiska dużego grona samorządów, w znacznej mierze pozwoliły związkowi na osiągnięcie skuteczności. Przedstawianie wspólnego stanowiska miast i gmin, decyduje o znacznym wzmocnieniu siły oddziaływania środowisk samorządowych na Rząd i Parlament RP. Wobec zagrożeń wynikających ze skutków kryzysu oraz wprowadzanych przez władzę wykonawczą w Polsce, działań zaradczych, gmina Żychlin powinna zjednoczyć siły z samorządami zrzeszonymi w związku i bronić interesu swoich mieszkańców. … Biorąc pod uwagę powyższe, przedstawiam Radzie Miejskiej w Żychlinie, projekt uchwały z pełnym przekonaniem, że jest to decyzja potrzebna i korzystna dla mieszkańców gminy Żychlin.”
Członkami ZMP są m.in. Warszawa, Łódź, Poznań jak również miasta Kutno i Łowicz. Na rzecz ZMP miasta członkowskie wpłacają składkę. W przypadku Żychlina jest to kwota ok. 2,3 tysiąca złotych rocznie.
Krótko o ZMP (na podstawie strony ZMP, źródło: zmp.miasto.biz)
Związek Miast Polskich jest organizacją o bogatych tradycjach międzywojennych. W latach 1917-1939 Związek mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami na polu lobbingu legislacyjnego, promocji gospodarczej i kulturalnej miast. Związek prowadził działalność wydawniczą i szkoleniową oraz szeroką wymianę doświadczeń pomiędzy rozmaitymi służbami miejskimi. Współpracował także z podobnymi organizacjami w innych krajach. Po drugiej wojnie światowej działalność Związku Miast Polskich została uniemożliwiona. Zaraz po pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do Związku i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu – statutowej siedzibie Związku – jego Kongres Restytucyjny. Prawie 300 miast należy do ZMP. Mieszka w nich ponad 75% miejskiej ludności kraju.
W szeregach organizacji znaleźć można przedstawicieli największych polskich miejscowości jak również średnich i małych miast.
W tym gronie, od ostatniego piątku, znajduje się również miasto Żychlin. Na posiedzeniu Zarządu ZMP, na podstawie przedstawionych przez miasta uchwał rad miejskich, poza Żychlinem przyjęto również: Uniejów, Karlino, Solec Kujawski, Pułtusk, Pasłęk i Szczawno Zdrój.
Do najważniejszych zadań ZMP należą:
- Lobbing legislacyjny. Przedstawiciele Związku wchodzą w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Stanowiska i projekty zmian ustaw niekorzystnych dla samorządów, przygotowane przez Zarząd czy komisje problemowe Związku, a także wypracowane w czasie konferencji i spotkań są przedstawiane na posiedzeniach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i podczas prac jej 11 zespołów roboczych, odpowiednim komisjom Sejmu i Senatu oraz ministerstwom.
Związek wspiera działania miast i gmin, które występują do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach niekorzystnych dla samorządów rozwiązań prawnych. Zwraca się także do Prezydenta RP o niepodpisywanie ustaw albo podjęcie inicjatywy legislacyjnej w sprawach istotnych dla gmin. - Wymiana doświadczeń. Dla przedstawicieli miast Związek przygotowuje kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia. Z udziałem ekspertów z miast członkowskich oraz współpracujących instytucji krajowych i zagranicznych Związek organizuje: Kongresy Miast Polskich, tematyczne seminaria (ochrona środowiska, bezpieczeństwo lokalne, finansowanie inwestycji, zarządzanie rozwojem miasta, rewitalizacja, polityka miejska), spotkania biur promocji miast, spotkania miast i gmin papieskich. Związek dofinansowuje też organizowane przez profesjonalne środowiska konferencje specjalistyczne, które dotyczą działalności samorządów. Miasta członkowskie mogą korzystać z pomocy merytorycznej w rozwiązywaniu problemów dotyczących funkcjonowania samorządu.
- Wsparcie eksperckie. Związek Miast Polskich prowadzi badania ankietowe dotyczące takich tematów, jak np.: subwencja szkolna, dodatki mieszkaniowe, podatki od nieruchomości, bariery inwestycyjne. Ich wyniki są wykorzystywane w pracach legislacyjnych i eksperckich oraz udostępniane miastom. Uzyskane dane z miast pozwalają ocenić sytuację w różnych aspektach działania samorządu oraz stanowią podstawę do negocjacji z rządem. Związek finansuje i udostępniania miastom członkowskim ekspertyzy prawne, które są zamawiane na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez miasta.
- Współpraca zagraniczna. Związek jest członkiem Rady Gmin i Regionów Europy, skupiającej organizacje gmin, powiatów i regionów z ponad 35 krajów Europy. Ma także swoich przedstawicieli w: Kongresie Władz Lokalnych i Regionalnych Europy, który jest samorządową instytucją konsultacyjną przy Radzie Europy, Komitecie Regionów UE, Światowym Związku Miast i Władz Lokalnych (UCLG) – zarówno w Radzie Światowej, jak i Biurze Wykonawczym. Ważnym kierunkiem działań ZMP na arenie międzynarodowej jest poszukiwanie za granicą partnerów dla miast członkowskich w ramach programu Komisji Europejskiej “Europa dla Obywateli” (prawie 30% wszystkich partnerstw polskich samorządów została nawiązana przy pomocy ZMP) oraz pomoc w znajdowaniu źródeł finansowania wspólnie realizowanych projektów (dzięki zaangażowaniu ZMP Polska jest obecnie w czołówce krajów, które złożyły najwięcej zaakceptowanych przez KE wniosków). Wspieraniu współpracy zagranicznej miast służą liczne konferencje międzynarodowe, w tym bilateralne spotkania miast partnerskich czy seminaria tematyczne.
- Promocja i informacja. ZMP organizuje, jeśli jest taka potrzeba, wspólną powierzchnię wystawienniczą na targach polskich i zagranicznych, co umożliwia członkom ZMP udział po niższych kosztach w takich prestiżowych imprezach jak np. Monachium – EXPO REAL czy CEPIF. Przy okazji imprez wystawienniczych, w których uczestniczą miasta, są przygotowywane tematyczne seminaria i konferencje. Związek wydaje i upowszechnia w kraju i za granicą aktualizowaną co 2 lata publikację “Projekty inwestycyjne miast polskich” zawierającą oferty gospodarcze samorządów miejskich.