Z żalem przyjąłem informacje o śmierci prof. Michała Kuleszy, autora reformy samorządowej, nazywanego słusznie „Ojcem polskiego samorządu”. Dzięki takim ludziom jak zmarły profesor Kulesza, samorządy w Polsce dostały realną szansę decydowania o swojej przyszłości. W imieniu mieszkańców naszej społeczności wyrażam głębokie ubolewanie z powodu tej straty. W naszym kraju jest jeszcze tak wiele do zrobienia, dlatego mam nadzieję, że zmarły Profesor znajdzie godnych następców wśród elit naszej ojczyzny, którzy będą Go jak najlepiej upamiętniać swoją pracą. Składam wyrazy współczucia Rodzinie i Przyjaciołom Profesora.
Burmistrz Gminy
Grzegorz Ambroziak
Prof. Michał Kulesza – prawnik, specjalista z zakresu administracji, współtwórca reformy samorządowej z 1990 roku, doradca prezydenta ds. samorządu. Miał 65 lat.
Wiadomość podała Kancelaria Prezydenta w niedzielę późnym wieczorem. Prof. Kulesza zmarł po długiej chorobie.
Urodził się w 1948 r. w Łodzi. Ukończył warszawskie Liceum im. Tadeusza Rejtana. Był harcerzem, a potem komendantem 1. Warszawskiej Drużyny Harcerzy “Czarnej Jedynki”.
W latach 1965-69 studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1991-92 był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UW. Znawca zagadnień prawa administracyjnego i administracji publicznej, autor ponad 150 publikacji naukowych.
Jego pasją był samorząd. Był jego niestrudzonym propagatorem. – Każde rozwiązanie ustrojowe przyjmowane w Polsce musi przyczyniać się do konsolidacji systemu wartości państwowych i do pokoju społecznego. Nie może konfliktować ludzi i społeczności, lecz odwrotnie – winno stwarzać warunki do pracy organicznej. Do tego potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa ustrojowego i stabilności prawnej. Jest wielu takich, którzy te warunki wykorzystają w pełni – dla dobra społeczności lokalnych w ich małych ojczyznach. Byle nie przeszkadzać – tłumaczył w rozmowie z “Gazetą” w wywiadzie z 2002 r.
Prof. Michał Kulesza był czynnie zaangażowany w prace na rzecz odtworzenia samorządu terytorialnego i przebudowy ustroju administracyjnego Polski (we współpracy z prof. Jerzym Regulskim) od lat 80. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w grupie ds. samorządu terytorialnego.
Po przemianach 1989 r. współtworzył reformę samorządową. Przygotowywał m.in. ustawę o samorządzie gminnym z 1990 r. oraz wiele późniejszych projektów, programów i ustaw z zakresu administracji publicznej.
W latach 1992-93 w gabinecie Hanny Suchockiej jako pełnomocnik rządu ds. reformy administracji publicznej przygotowywał reformę powiatową i projekt podziału administracyjnego państwa. Pozostał w rządzie Waldemara Pawlaka, lecz w 1994 r. podał się do dymisji, gdy koalicja SLD–PSL zahamowała prace nad reformą.
W latach 1994-97 prowadził kancelarię prawniczą. W 1997 r. premier Jerzy Buzek znowu powołał go na stanowisko pełnomocnika ds. reform ustrojowych państwa, prof. Kulesza pełnił tę funkcję do 1999 r.
W latach 1999-2000 walczył z oskarżeniem o kłamstwo lustracyjne. Przyznawał, że na przełomie 1981-82 spotkał się trzy razy z majorem SB, który chciał go zwerbować, ale zawsze odmawiał. Ostatecznie z zarzutu oczyścił go sąd.
Jeszcze na początku lat 90. założył i redagował tygodnik samorządowy “Wspólnota”, następnie tworzył miesięcznik “Samorząd Terytorialny”. W latach 2001-04 prezesował Stowarzyszeniu Edukacji Administracji Publicznej. Doradzał Związkowi Miast Polskich, był ekspertem Rady Europy. Od 2009 r. jako radca prawny był partnerem w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Od października 2010 r. doradzał społecznie w sprawach samorządu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu
Za pracę na rzecz odbudowy w Polsce demokracji lokalnej był wielokrotnie uhonorowany przez wszystkie ogólnokrajowe organizacje samorządu terytorialnego, odznaczony został też przez prezydenta Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.