Nowa perspektywa finansowa 2014-2020
W ramach „nowej” perspektywy finansowej na realizację programów operacyjnych Polska przeznaczy 76,8 mld euro pochodzących z funduszy składających się na budżet polityki spójności Unii Europejskiej. Główne obszary, które do których zostaną skierowane środki unijne to:
- działania zwiększające innowacyjność i konkurencyjność gospodarki,
- działania mające na celu poprawę spójności społecznej i terytorialnej,
- działania zmierzające do podniesienia sprawności i efektywności państwa.
Projekty będą realizowane w ramach 6 krajowych programów operacyjnych oraz
16 regionalnych, które będą miały do swej dyspozycji ok 40% dostępnych środków.
PROGRAMY OPERACYJNE
Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego
To program, którego celem jest dążenie do zwiększenia konkurencyjności regionu oraz zagwarantowanie poprawy jakości życia mieszkańców, poprzez niwelowanie barier rozwojowych. Nacisk położony będzie przede wszystkim na wspieranie innowacyjności, technologii informacyjno-komunikacyjnych, przedsiębiorczości, gospodarki niskoemisyjnej, infrastruktury ochrony środowiska, transportu, zatrudnienia i włączenia społecznego oraz edukacji.
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Inteligentny Rozwój to największy w Unii Europejskiej krajowy program finansujący badania, rozwój oraz innowacje.Jest programem jednofunduszowym, finansowanym w całości ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ 2014-2020) to krajowy program wspierający gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, transport i bezpieczeństwo energetyczne.
Program Polska Cyfrowa
Celem Polski Cyfrowej jest wzmocnienie cyfrowych podstaw rozwoju kraju,to wykorzystanie potencjału cyfrowego do poprawy jakości życia. Dofinansowanie z programu Polska Cyfrowa kierowane będzie przede wszystkim na projekty inwestycyjne poszerzające dostęp do sieci szerokopasmowych. Jednocześnie kontynuowane będzie wdrażanie systemów stwarzających możliwość załatwiania wielu spraw urzędowych, związanych z edukacją czy usługami zdrowotnymi on-line.
Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój
Program Wiedza Edukacja Rozwój jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz ze środków specjalnej linii budżetowej Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych
Zakres wsparcia PO WER opiera się na dwóch filarach:
- poprawie funkcjonowania poszczególnych polityk sektorowych;
- interwencji w obszarach, dla których większą efektywność zapewni wsparcie z poziomu krajowego:
- wsparcie ludzi młodych,
- szkolnictwo wyższe,
- innowacje społeczne, mobilność i współpraca ponadnarodowa.
Program Horyzont 2020
Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Chodzi o stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.
Program Cosme
Program COSME to kolejny program unijny mający na celu zwiększenie konkurencyjności i trwałości przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich.
Szczegółowe cele Programu COSME to:
- poprawa dostępu MŚP do finansowania w formie instrumentów kapitałowych i dłużnych,
- poprawa dostępu do rynków, w szczególności unijnych, ale również na poziomie globalnym,
- poprawa ramowych warunków konkurencyjności i trwałości przedsiębiorstw unijnych,
w szczególności MŚP, w tym w sektorze turystyki, - krzewienie przedsiębiorczości i kultury przedsiębiorczości.