Projekt „Aktywni na wsi” został realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
w ramach działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji. Całkowita wartość projektu jest równa pozyskanej kwocie dotacji i wyniosła 46 605,22 zł.
Cel ogólny projektu „Aktywni na wsi” to wzrost aktywności i spójności społecznej mieszkańców terenów wiejskich Gminy Żychlin poprzez realizację wspólnych działań wspierających rozwój inicjatyw na tychże obszarach służących integracji i rozwiązywaniu problemów lokalnej społeczności.
Projekt został skierowany do mieszkańców Gminy Żychlin w szczególności zamieszkujących tereny wiejskie. Jedynym kryterium decydującym o doborze beneficjentów będzie miejsce zamieszkania w Gminie Żychlin. O wyborze ostatecznych beneficjentów na poszczególne działania w projekcie decydowała kolejność zgłoszeń u koordynatora.
Działania założone w projekcie to:
- Festiwal piosenki ludowej „Wydobyć melodię”
- Warsztaty rękodzielnicze
- Potyczki sołeckie
- Biesiada twórczości ludowej
- Dwudniowa wycieczka dla dzieci w ramach letniego wypoczynku Kraków – Wieliczka
Wydobyć melodię
W dniu 14 maja 2009r w sali widowiskowej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się Festiwal Piosenki Ludowej pod hasłem „Wydobyć melodię” w ramach projektu „Aktywni na wsi” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W festiwalu wzięło udział ogółem 15 zespołów z pobliskich miejscowości. Swoją obecnością zaszczycił nas Włocławek, Bedlno, Szewce, Wielenin, Grzybów, Parzęczew, Kiernozia, Żychlin, Strzelce, Janowiec Wielkopolski, Nieborów. Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom, ale przede wszystkim każdy z nich chciał spędzić miłe chwile w tej dużej ludowej rodzinie.
Jury w składzie: Edyta Ledzion, Ewa Olszewska, Jacek Dysierowicz za podstawowe kryterium oceny brało pod uwagę warsztat wokalny uczestników, interpretacje i aranż sceniczny oraz dobór repertuaru. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników przyznało następujące nagrody
i wyróżnienia.
I miejsce
Grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” z Włocławskiego Centrum Kultury
II miejsce
Zespół dziecięcy „Krzewina” z Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach
III miejsce
Zespół „Parzęczewiacy”- Forum Inicjatyw Twórczych z Parzęczewa
Wyróżnienia :
Chór „Harmonia” z Janowca Wielkopolskiego
Zespół śpiewaczy „Melodia” z Żychlina
Zespół Pieśni Ludowej „Kiernozianie”
Warsztaty garncarstwa
W dniu 23 maja 2009r. połączone z ludową melodią cieszyły się niesamowitym powodzeniem wśród najmłodszych. Młodzi odkrywcy mogli zapoznać się z technika garncarstwa, wytoczyć własne naczynia, przyozdobić i podarować swoim najbliższym.
Potyczki sołeckie
W niedzielę dnia 14 czerwca 2009r. przy świetlicy wiejskiej w Grzybowie w ramach projektu „Aktywni na wsi” współfinansowanego ze środków EFS odbyły się „Potyczki sołeckie”. Do zmagań przystąpiły 3 sołectwa: Śleszyn, Chochołów oraz Grzybów z Białą. 10 osobowe drużyny rywalizowały ze sobą w duchu przyjaźni. Prócz typowych konkurencji sprawnościowych sołectwa przygotowały krótki program artystyczny oraz stół wiejski.
Wszystkie drużyny w zmaganiach prezentowały wyrównany poziom. W nagrodę za włożony wysiłek uczestnicy Potyczek pojadą na wyjazd studyjny, celem którego będzie pokazanie wiosek tematycznych utworzonych ze środków europejskich.
I miejsce – sołectwo Chochołów
II miejsce – sołectwo Śleszyn
III miejsce – sołectwo Grzybów z Białą
KRAKÓW – WIELICZKA
W dniach 9-10 lipca 2009r. wyruszyła spod budynku Urzędu Gminy w Żychlinie wycieczka do Krakowa i Wieliczki. Dwudniowa wycieczka została zorganizowana dla 40 dzieci z terenu gminy Żychlin w ramach projektu „Aktywni na wsi” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Pierwszego dnia zwiedzano kopalnię soli „Wieliczkę”, niesamowite wrażenie zrobiła na uczestnikach wycieczki Kaplica św. Kingi, która mieści się około 300 metrów pod ziemią. Po czterogodzinnym zwiedzaniu wyruszono do Kalwarii Zebrzydowskiej na nocleg. Rano po śniadaniu wszyscy z pełnymi brzuszkami wyruszyli zwiedzać Kraków . W zaplanowanym programie wycieczki był Wawel – Komnaty Reprezentacyjne, Smocza Jama, Okno Papieskie, Uniwersytet Jagielloński i Kościół Mariacki. Wycieczka była bardzo udana i nikt nie chciał wracać tak szybko do domu.
Biesiada ludowa w Śleszynie
18 lipca 2009 r. Urząd Gminy przy współpracy Domu Kultury zorganizował Biesiadę ludową. Miejscem imprezy był park przy Szkole Podstawowej w Śleszynie. Biesiadzie towarzyszyły występy zespołów ludowych, wystawy twórców ludowych. Lokalne Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska z wiejskimi potrawami. Dużym powodzeniem cieszyły się atrakcje dla dzieci. Tym razem pogoda zachowała się przyzwoicie – zaczęło padać już na sam koniec imprezy!
Biesiada ludowa zorganizowana w ramach projektu ,,Aktywni na wsi” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego